“NeoSibirsk to wielkie koryto z pieniędzmi, a my jesteśmy tylko drobnymi padlinożercami, którzy próbują uszczknąć coś z pańskiego stołu.”

Michał Gołkowski, SibirPunk RPG

NeoSibirsk, miasto przyszłości, “układ trawienny” Federacji, wyrósł na fundamentach miasta, o którym dziś można wiele powiedzieć, ale na pewno nie to. Aktualnie Nowosybirsk znany jest jako rosyjski ośrodek rozwoju nauki i nowoczesnych technologii. Położona na obu brzegach rzeki Ob metropolia jest przystankiem na trasie Kolei Transsyberyjskiej i mimo tego, że została praktycznie na nowo zaprojektowana i zbudowana po II WŚ, niewątpliwie warta jest odwiedzenia. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek o Syberii, samym mieście, jak i rosyjskiej kulturze z “teraz”, z początku XXI wieku, która może Was zainspirować do stworzenia Waszego własnego, charakternego NeoSibirska: tętniącego życiem, lśniącego światłami neonów i wciągającego w swe trzewia kolejnych odważnych, którzy postanowili sięgnąć po jeden ze smakowitych kąsków czekających na pańskim stole.

Syberia

Teren tej krainy stanowi większą część Federacji Rosyjskiej. Jest to jeden z najmniej zaludnionych obszarów na Ziemi i potrafi oczarować każdego, kto miał okazję zobaczyć dziką urodę tego miejsca. To tu znajduje się najgłębsze jezioro na Ziemi – Bajkał, stąd pochodzi większość ropy naftowej i gazu ziemnego, i to właśnie tu spadają największe płatki śniegu – nawet średnicy 30 cm! Podobno niektórzy mieszkańcy Syberii potrafią oszacować temperaturę na dworze na podstawie dźwięku, jaki powstaje, gdy nadepnie się na śnieg – przydatna umiejętność, gdy za oknem potrafi dojść do nawet -60°C. I choć zimy tu potrafią dać w kość, warto pamiętać, że lato potrafi być tu przepiękne, zwłaszcza, gdy zdamy sobie sprawę, że krajobraz zmienia się tu jak w kalejdoskopie. Góry przeplatają się z nizinami, a bagna z lasami. Jednym słowem – bajka!

Kolej Transsyberyjska

Budowie Kolei Transsyberyjskiej Nowosybirsk właściwie zawdzięcza swoje istnienie. Nic więc dziwnego, że główny hub kolejowy jest jednym z ważniejszych punktów na mapie miasta, a Dworzec Kolejowy Nowosybirsk, majestatyczny gmach w charakterystycznym seledynowym kolorze, jest prawdziwą architektoniczną perełką. Nie powstałby on, gdyby pod koniec XIX wieku nie uznano, że to właśnie tu zostanie zbudowany most kolejowy nad rzeką Ob. Dziś oba brzegi łączy kilka mostów, m.in. Most kolejowy, Bugriński, Oktiabrski i stanowią one dość charakterystyczny element architektury miasta.

Centrum Republiki Radzieckiej

Plac Lenina niegdyś stanowił geograficzny środek Republiki Radzieckiej (do rozpadu w 1991). Znajduje się tu ogromna statua Władimira Iljicza Uljanowa, a także gmach Nowosybirskiego Teatru Opery i Baletu. Okna części pokoi Nowosybirskiego Mariottu mają widok właśnie na ten plac, a krótki spacer zaprowadzi nas do Kaplicy św. Mikołaja Cudotwórcy, jednego 
z symboli tego miasta.

Atrakcje kulturalne

Nowosybirsk stanowczo jest kulturalną stolicą Syberii. Znajdziemy tu szereg różnego rodzaju muzeów – od tych bardziej tradycyjnych, jak Muzeum Krajoznawcze, Muzeum Techniki Kolejowej (w którym można zobaczyć wzór lokomotywy z pługiem śnieżnym, która posłużyła za wzór modelowi z gry Metro Exodus), po bardziej wyspecjalizowane, jak Muzeum Słońca czy Muzeum Światowej Kultury Pogrzebowej. Zimą, gdy rzeka zamarznie, jej tafla lodu zamienia się w prawdziwe lodowe miasteczko.

Co na stole?

Oczywiście barszcz, soljanka i sziszi, czyli kapuśniak. Poza tym pielmieni (pierogi z mięsem wołowym) i bliny (naleśniki ze słodkim lub słonym nadzieniem), buriackie pozy (gotowane na parze pierogi z mięsem), czy pirożki (podobne do pączków, smażone na głębokim oleju ze słonym lub słodkim nadzieniem). Nie może też zabraknąć zakusków, czyli przekąsek, np. kanapeczek z kawiorem, czy sałatek – oliwje z siekanego mięsa w śmietanie, śledź w futrze (u nas bardziej znany jako “pod pierzynką”), czyli sałatka rybna z warzywami, czy winegret z kiszonek, ziemniaków i buraków zaprawionych octem. Stąd też możecie kojarzyć boeuf stroganow, a plow (ryż gotowany z mięsem i warzywami) wzmocni Was po długiej wędrówce po górach. Do tego herbata z samowaru z konfiturą, kwas chlebowy lub wódeczka i orzeszki cedrowe (podobne do pinii) na zagryzkę i mamy kuchnię równie różnorodną, jak Federacja długa i szeroka.

Tradycje i święta

Jeśli u nas dzieci wyczekują gwiazdki, to musicie wiedzieć, że w Rosji czeka się na Nowy Rok. To właśnie wtedy do domów wita Dziadek Mróz, by obdarować ich mieszkańców prezentami. Na Nowy Rok wróży się z pierożków – podczas posiłków sięga się po jeden pieróg, by znaleźć w jego wnętrzu farsz słodki (dobrobyt i miłość), słony (problemy i łzy), zwykły (bez większych zmian) lub monetę (nadchodzący rok będzie bardzo bogaty).

Kolejną ciekawostką jest to, że zmarłych wspomina się i odwiedza całymi rodzinami na cmentarzach w Niedzielę Wielkanocną, a w Dzień Kobiet jest tym dniem, w którym kobiety mogą się bezkarnie upić, a panowie muszą się nimi wtedy zaopiekować.

O czym jeszcze warto pamiętać? Toasty to prawdziwe przemówienia, uśmiech zarezerwowany jest dla bliskich osób, a przed udaniem się w podróż trzeba na chwilę usiąść “na szczęście”. Poza tym przyjście w gości z pustymi rękoma jest w bardzo złym tonie, zwłaszcza, że gospodarze zawsze będą przygotowani na miłe odwiedziny w myśl “czym chata bogata”.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jego autorką jest Dziczka, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub zgarnąć całą garść inspiracji do tego systemu, koniecznie sięgnij do naszego zina z serii #Zagraj poświęconego systemowi SibirPunk RPG, z którego pochodzi ten tekst. 

Gopnicy ze wszczepami

/Autor